Haber

Ürdün Kralı II. Abdullah, BAE Devlet Başkanı ile görüştü

Ürdün Hükümdarı II. Abdullah, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile uluslararası ve bölgesel konuların yanı sıra ikili ilişkileri ele aldı.

Kraliyet Mahkemesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Kral Abdullah, Ürdün’e resmi ziyarette bulunan BAE Devlet Lideri Al Nahyan ile başkent Amman’daki Besman ez-Zahir Sarayı’nda bir araya geldi.

Görüşmede Kral Abdullah ve Al Nahyan, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğini, özellikle ekonomik alanlarda ve yatırım ve kalkınma iştiraklerinde genişletme mekanizmalarını değerlendirdi.

İkili, iki ülkenin çıkarlarını gerçekleştirmek, Arap sorunlarına hizmet etmek, bölgenin güvenlik ve istikrarını geliştirmek için ortak öneme sahip konularda uyum ve istişarenin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

BAE Devlet Lideri Al Nahyan, “iki kardeş ülkenin halkları için sürdürülebilir kalkınma sağlamak ve bölgedeki tüm halklar için barış, istikrar ve refahı pekiştirmek için ortak bir vizyona sahip olduğunu” belirtti.

Görüşmelerde, “Filistin davası başta olmak üzere tüm bölgesel ve uluslararası konulara, iki devletli çözüme dayalı adil ve kapsamlı bir barışa ulaşma çabalarına, bölgesel ve uluslararası krizlerde siyasi çözüme ulaşma çabalarına” da değinildi.

Görüşmelerin ardından Ürdün’den ayrılan BAE Devlet Başkanı Al Nahyan, Ürdün Kralı II. Abdullah, Veliaht Prens Hüseyin ve üst düzey yetkililer tarafından Marka Askeri Havalimanı’ndan uğurlandı.

mazgirtajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu