Haber

Akbelen’de kesim tamamlandı

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 24 Temmuz 2023 sabah saatlerinde Akbelen ormanında başlatılan bölümün dün prestijle tamamlandığı öğrenildi.

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2019 yılında endüstriyel ağaçlandırma alanı ilan edilen Akbelen ormanı 76 dönüm büyüklüğünde. Akbelen, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yüzde 93’ü endüstriyel odun üretimi, yüzde 7’si odun dışı işler olarak planlanmış ve bölünmeye konu ekonomik olarak işlevsel bir ağaçlandırma alanı olarak tanımlanmıştır.

Uzmanlar, Akbelen orman bölgesi ile ilgili teknik inceleme raporlarında yer alan 1964 hava haritalarında, bölgenin sonradan büyümüş bir orman olduğunu ve ekosistemi birbirine bağlayan bir özelliğinin olmadığını belirtiyor.

BÖLÜMLER 29 TEMMUZ’DA SONA ERDİ

Akbelen ormanı ile ilgili farklı kişi ve kurumlar tarafından davalar açılmış ancak mahkeme tarafından görevlendirilen 3 ayrı bilirkişi heyetinin yaptığı incelemeler sonucunda ormanın bulunduğu bölümün ekolojik stabiliteye eskisi kadar etkisinin olmadığı görülmüştür. iddia edildiği gibi ve kamu yararı gözetilerek karar verilmiştir. Yargı sürecinin tamamlanmasının ardından Orman Genel Müdürlüğü gerekli çalışmaları tamamlayarak 24 Temmuz’da ormanın kesimine başladı ve 29 Temmuz’da sona erdi.

Kesimin bitmesinin ardından Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin ormanı terk edeceği ancak bölgenin korunmasına devam edileceği belirtildi. Eylemcilerin ormana girişinin halen yasak olduğu Akbelen’de jandarma ve polis alanı savunmaya devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu