Ekonomi

Petrolde Çin ve Keystone fiyatlandırması

Geçtiğimiz haftayı olumsuz geçiren petrol fiyatları, yeni haftaya toparlanma çabasıyla girdi.

ABD ham petrolü 71 doların üzerine çıkarken, Brent petrolü de 76 doların üzerinde işlem gördü. Geçen hafta ABD ham petrolü yüzde 11’e kadar düştü.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde yaşanan olumlu havanın arkasında ABD’deki kritik Keystone hattının kapalı kalması değerli bir rol oynadı. Kanada’dan ABD’ye günde 600 bin varilden fazla petrol taşıyan Keystone boru hattı, geçen hafta bir sızıntı nedeniyle kapatılmıştı. Nitekim çalışmaların devam etmesi nedeniyle hafta başı itibariyle akış başlamadı.

Çin’de salgın önlemlerinin gevşetilmesinin ardından ortaya çıkan talep görünümü fiyatların yukarı yönlü hareketinde etkili olmaya devam ediyor.

Petrol piyasasında da dikkatler G7 liderlerinin yapacağı toplantıda olacak. Zirvede Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmelerin ele alınması öngörülüyor. Tepe öncesi ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy ile telefonla görüşerek tutunmanın devam edeceğini belirtti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da katıldığı bir televizyon programında örnek mesajlar verdi. Yellen, Rus petrolü tavan fiyatının şu ana kadar iyi gittiğini belirtti.

Suudi Bakan’dan “OPEC+ siyasete karışmaz” mesajı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC üyesi olmayan bazı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun ekonomik bakış açısıyla hareket ettiğini ve siyasete karışmadığını söyledi.

Bakan Bin Salman, hafta sonu Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen bir ekonomik forumda petrol piyasasını ve OPEC+ kümesinin kararlarını değerlendirdi.

OPEC+ kümesinin, tıpkı merkez bankalarının para piyasasını düzenlediği gibi petrol piyasasını düzenlemeye çalıştığını belirten Bin Selman, kendilerini ilgilendiren sorunun “piyasalardaki dalgalanmaları sınırlamak” olduğunu söyledi.

Bin Selman, petrol piyasasına yapılacak en iyi hizmetin “en az oynaklık ve en fazla istikrar”a dayalı bir gelecek vizyonuna sahip olmak olduğunu kaydetti.

“OPEC+ ekonomik bir bakış açısıyla hareket ediyor. Politika veya ittifaklarla ilgilenmiyoruz. Gelecek için böyle bir hedefimiz yok.” Bin Selman, bunun en iyi örneğinin “Kasım ayı itibarıyla günlük petrol üretiminin 2 milyon varil azaltılması” kararı olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu