Haber

Naci Görür canlı yayında iki bölgeye dikkat çekti: 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir

İlker Karagöz’ün sunduğu Çalar Saat programına yer bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür konuk oldu. Görür, İstanbul’da olası depremle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

“DEPREM MARMARA DENİZİNİN İÇİNDE OLACAK”

Görer, iki bölgeye dikkat çekerek 7,4 büyüklüğünde deprem uyarısı yaptı. Görur’un açıklamaları şöyle: “Bu Marmara bölgesindeki deprem Marmara Denizi’nde olacak. Yani Kuzey Anadolu Fayı Marmara’nın iç kesimlerinde olacak. Artık fay tartışmasını bırakalım. İBB Cumhurbaşkanı çok güzel bir strateji dedi, “İstanbul’da deprem olacağı bir gerçek. Fay tartışmalarını bilim adamlarına bırakalım, bilim platformlarında tartışsınlar.” 1766 yılından bu yana bu kesim arasında hiç deprem olmamıştır.Bu sismik bir boşluktur.Bu boşluk dolacak,büyük bir Marmara depremi oluşacaktır.

Çorum, Kuzey Anadolu fay hattının tam üzerindedir. Bu kuşağın tamamı, Türkiye’nin tamamı hatta dünyanın en aktif kuşağı büyük depremlere neden olabilecek kuşakta. Bu nesil enerjisini kabaca Bingöl-Karlıova’dan Marmara Denizi’ne çok büyük ölçüde tüketmiştir. Büyük deprem, üretmek için enerjisini tüketti.

7.4 BOYUTLU DEPREM UYARISI

Şimdi Marmara’yı bekliyoruz. Erzincan ve Karlıova’nın ortasında da bu bölümü bekliyoruz. Burada Pülümür’ün olduğu yerde yaklaşık 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde. Bunu her zaman söylüyoruz.

Tunceli-Pülümür’de 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Buradaki son deprem 1794’teydi. Aradan epey zaman geçti. Erzincan sarsıntısı buraya da güç aktarmış olabilir. Bu Doğu Anadolu fayı üzerindeki hareketlerin burada belli bir etkisi olmuş olabilir. Endişelendiğimiz yerlerden biri de burası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu