Haber

İÜ’den “yurtdışında doğan nüfus ve seçmen sayısı” haberine ilişkin açıklama

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kentsel Politika Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Şeker, bir yayın organına verdiği röportajda, yurt dışında doğan nüfus oranındaki artışa dikkat çektiğini ancak nüfusun artık burası sadece mültecilerden oluşmuyor.

İÜ’nün internet sitesinde Prof. Dr. Şeker imzasıyla yayınlanan açıklamada, röportajın içeriğinin bazı yayın organlarında yanlış aktarıldığına dikkat çekilirken, şu ifadelere yer verildi:

“TÜİK’in Sputnik Türkiye radyo kanalında yayınladığı ‘Nüfus ve Konut Sayımı 2021’ araştırması ile ilgili benimle yapılan röportajda; yabancı uyruklu nüfus oranındaki artışa dikkat çekilmiş ancak buradaki nüfus sadece 100’den fazla nüfustan oluşmuyor. mültecilerin yanı sıra Bulgaristan, Almanya, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan gibi ülkelerde de aynı şekilde yurt dışında doğan seçmen sayısı için yapılan yorumlarda bu durumun geçerli olduğuna değinildi. sorusu Türkiye’de yaşayan Suriye ve Afgan vatandaşlığı verilen göçmenlerle doğrudan ilgili değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu