Haber

Donald Trump, yargılanacak ilk eski ABD Başkanı olacak

YENİ Donald Trump, Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen bir suçlama nedeniyle yargılanan ilk eski ABD Başkanı olacak.

Trump’ın avukatı Joe Tacopina, New York Büyük Komitesi’nin, evlilik dışı seks yaptığı iddia edilen yetişkin film yıldızı Stormy Daniels’a yapılan 130.000 dolarlık “sessizlik” ödemesine ilişkin soruşturmanın bir parçası olarak Trump’ı görevden almak için oy kullandığını duyurdu.

Böylece Trump, Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen bir suçlama nedeniyle mahkemeye çıkan ilk eski ABD Başkanı olacak.

ABD’de 2024 başkanlık seçimleri için aday olan Trump, 18 Mart’ta Manhattan Bölge Savcısı’nın soruşturmasıyla ilgili olarak tutuklanmasını beklediğini açıklamış ve bu nedenle protesto çağrısında bulunmuştu.

“Sus payı” ödemesi

Yetişkin film yıldızı Stormy Daniels, Trump ile cinsel ilişkiye girdiği iddiasına sessiz kalmak için 2016 yılında 130 bin dolarlık bir ödeme için mutabakat zaptı imzaladığını ancak Trump tarafından imzalanmadığı için geçersiz olduğunu savundu.

Trump, Daniels’ın iddialarını reddederken, 2016 seçim kampanyasından önce Trump’ın avukatlığını yapan Michael Cohen, Daniels’a Trump adına kendi hesabından 130 bin dolar ödediğini doğruladı.

Cohen, Trump şirketlerinin daha sonra kendisine yaklaşık 420.000 $ ikramiye ödediğini savundu.

Aralık 2018’de Trump’ın seçim kampanyasına yönelik soruşturmada “yalan söylemek” ve “vergi kaçırmak” suçlarından tutuklanan Cohen, mahkemede 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve cezasını çekmek üzere Mayıs 2019’da Otisville’deki federal hapishaneye gönderildi.

O yıllarda, federal savcıların Trump hakkında rastgele bir soruşturma başlatmasına gerek yoktu, Manhattan Bölge Savcılığı ise “kapatma” ödemesi olarak bilinen şeyi başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu